Zavodnenie organizmu je častým zdravotným problémom mnohých ľudí. O pitnom režime a dôležitosti prijímania tekutín počúvame zo všadiaľ. Ale pozor, netreba to preháňať ani s vodou.
Veľké množstvo vody v ľudskom organizme môže škodiť. Obličky nestíhajú spracovať všetky tekutiny a voda sa takto ukladá v tele. Máme opuchnuté dolné končatiny, členky, sme nafúknutý a nadmerne sa potíme. A naviac – zadržiavaná voda v tele pridáva 1-2 kilá na váhe, čo je nadbytočná záťaž na kĺby.
Príčiny zavodnenia
- Zavodnenie môže byť príznakom choroby – cirhóza pečene, vysoký krvný tlak, ochorenie srdca, alebo obličiek, zlá funkcia lymfatického systému.
- Ak nič z toho nie je príčinou zadržiavania vody v tele môžu byť na príčine stravovacie návyky.
- Zlý pitný režim – ak pijete málo, organizmus sa snaží šetriť vodu a ukladá si ju do zásoby. Ak pijete veľa, organizmus ju nestíha vylučovať a prebytočné tekutiny sa tak ukladajú.
- Soľ, cukor – nadmerná konzumácia slaných a sladkých jedál a nápojov nie je dobrá. Soľ aj cukor zadržiavajú v organizme vodu.
- Nedostatok draslíka a vitamínu B6 – obe látky udržujú v organizme rovnováhu tekutín. Soľ a potenie znižujú tieto látky v tele. Sprievodným javom nedostatku draslíka a vitamínu B6 sú kŕče a priberanie.
- Nedostatok horčíka – horčík sa podieľa na odvodňovaní organizmu. Skúste ho doplniť. Horčík nájdete v špenáte, orechoch a listovej zelenine
- Hormóny – počas menštruácie a menopauzy organizmus zadržiava tekutiny. Váha v tomto období môže stúpnuť o 1 až 2 kilá. Rovnako to je aj počas tehotenstva, kedy bežne ženám opúchajú nohy.
- Sedavý spôsob života – áno, aj slabá, takmer nijaká fyzická námaha môžu byť príčinou zlého hospodárenia vody v našom tele.