Nie je diéta ako diéta.
Občasná diéta sama o sebe nikomu neublíži, pokiaľ je za ňou snaha znížiť nadpriemernú hmotnosť a zmeniť nezdravé stravovacie návyky.
Drastická diéta, ktorej zámerom je získať kontrolu nad svojim životom, emóciami už nie je zdravá. Ak chcete schudnúť preto, lebo len štíhli budete šťastní a sebavedomí je to prejav mentálnej anorexie. To, že prestanete prijímať potravu z Vás šťastného človeka nespraví.
Prvá pomoc pri anorexii.
Ak vo svojom okolí máte človeka, ktorý má príznaky anorexie mali by ste mu pomôcť. Ide o mentálne – psychické ochorenie takže buďte opatrní. Nevhodne volenou pomocou by ste mohli urobiť viac škody ako osohu.
- Otvorene a citlivo sa s osobou, o ktorej si myslíte, že trpí anorexiou porozprávajte. Prehnaná štíhlosť alebo drastická diéta ešte nemusí znamenať anorexiu. Pacient môže trpieť nejakou inou chorobou.
- Ak osoba odmietne Vašu pomoc netlačte na ňu. Žiadne prosby ani hrozby nebudú účinné. Dajte mu však jasne najavo, že ste ochotní mu kedykoľvek pomôcť.
- Ak je Vaša snaha o pomoc neustále odmietaná porozprávajte sa s psychológom. Ten Vám najlepšie poradí ako ďalej pokračovať.
- Ak prejavy anorexie ohrozujú zdravie a život pacienta kontaktujte lekára.
Liečba anorexie
Anorexia je spojená s množstvom závažných zdravotných dôsledkov – hlavne s rozvratom metabolizmu. Pacient nevie a ani bez pomoci nedokáže zmeniť svoj doposiaľ zaužívaný životný režim. Trpí podvýživou a neraz aj dehydratáciou.
Pacienta treba doslova znova naučiť pravidelne jesť. Aby bola liečba efektívna mala by zahŕňať tri základné zložky:
Medicínska liečba – má najvyššiu prioritu pri liečbe anorexie, ktorá dokáže v organizme napáchať vážne zdravotné ťažkosti (tep srdca, tráviace ťažkosti, tlak, …)
Výživa – pacientovi treba zaistiť vyváženú a pravidelnú stravu na mieru, aby čo najskôr získal optimálnu hmotnosť.
Liečba – anorexia je psychická choroba. Treba zistiť príčinu jej vzniku, naučiť pacienta zvládať traumatické životné udalosti a hovoriť o svojich emóciách.