Je prirodzene krásne a každý kúsok ponúka inú farbu a štruktúru. Z drevených materiálov si skrátka dokáže vybrať úplne každý a to nie len pre ich estetickú, ale aj funkčnú hodnotu.
Pomáha riešiť klimatické zmeny
Drevo je jediným stavebným materiálom, ktorý má pozitívny vplyv na klimatické zmeny. V súčasnosti (aj budúcnosti) bude dôležité odstrániť uhlík z atmosféry, rovnako ako znížiť emisné zaťaženie. Drevo zvláda oboje: stromy totiž pri svojom raste absorbujú a ukladajú oxid uhličitý.
Prospieva zdraviu a celkovej pohode
Výskumy potvrdzujú, že používanie dreva vo zvýšenej miere má merateľné fyziologické a psychologické prínosy pre zdravie. Je dokázané, že zamestnanci sú menej vystresovaní a produktívnejší, študenti pri učení výkonnejší a ľudia vo všeobecnosti šťastnejší a pokojnejší v priestoroch, ktoré obsahujú prírodné prvky a najmä drevo či nábytok z masívu.
Je obnoviteľné
Drevo patrí k obnoviteľným zdrojom materiálom, no musí sa používať a ťažiť rozumne a zodpovedne. Lesy sa musia prirodzene obnovovať, majú v ekosystéme planéty nezastupiteľnú úlohu – sú pľúcami Zeme, viažu uhlík a dotvárajú nezameniteľné prostredie lesných biotopov.
Vyniká odolnosťou
Napriek tomu (alebo práve preto?), že je drevo prírodný materiál, je úžasné odolné a vhodné na rôzne stavebné účely pre domácnosti aj komerčné budovy. Ak je oň patrične postarané, vydrží aj stovky rokov. Túto prirodzenú trvanlivosť podporujú aj moderné konzervačné prostriedky.
Je veľmi pevné
Štruktúra dreva je mimoriadne pevná. Porovnanie s betónom a oceľou ukazuje, že napríklad konštrukčné drevo z borovice Radata má pomer pevnosti voči hmotnosti o 20% vyšší než oceľ a štyri až päťkrát vyšší než betón.
Pôsobí ako prirodzený izolátor
Vďaka vzduchovým kapsám vo svojej bunkovej štruktúre pôsobí drevo ako prirodzený izolátor. Izoluje až 15krát lepšie ako murivo a betón, 400krát lepšie ako oceľ a 1770krát lepšie ako hliník. Drevo sa tak významne môže podpísať pod znižovanie nákladov na vykurovanie budov.