Najčastejšie sa stretávame s anémiou spôsobenou z nedostatku železa, ale za jej vznikom môžu byť aj iné problémy. Príčin, zodpovedných za vznik anémie môže byť viac. Poznáme tri základné druhy anémie.
-
Znížená tvorba červených krviniek
Nedostatok železa môže spôsobiť nedostatok krvného farbiva. Nemusí to byť zapríčinené len nedostatočným prísunom železa v potrave, ale aj jeho zníženým vstrebávaním. Tento druh anémie sa najčastejšie vyskytuje u detí do 2 rokov (ak pijú veľa kravského mlieka) a u dospievajúcich dievčat s výraznejším menštruačným krvácaním.
Kostná dreň vytvára červených krviniek. Jej útlmom sa zníži tvorba krviniek. Rôzne lieky (protirakovinové lieky, niektoré antibiotiká,…), vírusové ochorenie, ožarovanie, rôzne chemikálie a toxické látky môžu byť príčinou útlmu kostnej drene.
-
Zvýšený rozpad červených krviniek
Tento druh anémie sa najčastejšie objavuje u novorodencov ktorých Rh faktor je iný ako Rh faktor matky. Prejavuje sa žltačkou. Ďalšia anémia hrozí asi v 3-tom mesiaci života dieťaťa. Je to normálny jav, ktorý sa nelieči. Dieťa stráca červené krvinky, ktoré vznikli kým bolo v maternici ale tvorba krviniek z jeho kostnej drene ešte nie je dostatočná. Počas tohto prechodného obdobia môže dieťa trpieť anémiou, ale kým dieťa nemá vážne problémy nelieči sa.
Kosáčikovitá anémia a talassemia – druhy anémií vyskytujúce sa v južných krajinách. V oboch prípadoch dochádza k rozpadu červených krviniek predčasne a kostná dreň ich nestíha nahrádzať novými.
Sferocytóza – dedičná forma anémie vyskytujúca sa v Európe. Červené krvinky majú oválny tvar, pri sferocytóze je ich tvar predĺžený a dochádza k ich rýchlejšiemu rozpadu.
-
Zvýšená strata červených krviniek
Táto anémia vzniká pri úrazoch kde dochádza k väčšej straty krvi.
Môže nastať aj v prípade pomalého krvácania – napr. do čreva pri črevných problémoch a iných ochoreniach.