Už na základnej škole sme neboli dvakrát nadšení, že nám učitelia dávali veľa domácich úloh a nie to ešte seminárne práce. Akonáhle sme sa dostali na vysokú školu, takýchto prác začalo pribúdať a pomaly sme si na ne začali zvykať. Ak však končíte vysokoškolské štúdium a máte obavy, či vôbec zvládnete napísať záverečnú prácu a obhájiť ju, poradíme si, akým spôsobom si uľahčíte samotné písanie tejto rozsiahlej práce.
Dajte si vytvoriť osnovu
Mnohým, najmä tým, ktorí vôbec netušia, ako začať, stačí malý impulz a písanie im pôjde od ruky. Odporúčame vám, aby ste si dávali vytvoriť osnovu záverečnej práce. Ak končíte len prvý stupeň vysokoškolského štúdia, čiže ste v bakalárskom ročníku a idete písať bakalársku prácu, takáto osnova vám pomôže. Budete mať ako-taký prehľad v tom, čo k danej téme máte písať. Výrazne vám to pomôže. Uvidíte, prácu napíšete rýchlejšie, ako keď túto osnovu mať nebudete.
Píšte vždy v rovnakom čase
Vytvorte si harmonogram. Počas písania záverečnej práce, napríklad aj počas písania náročnejšej diplomovej práce, píšte vždy len vtedy, kedy vám to najviac ide. Ak viete, že v noci bývate produktívnejší ako cez deň, píšte v noci, ale ak vám vadí nočné vysedávanie pri písaní záverečnej práce, píšte skôr cez deň. Na nejaký čas si budete musieť niektoré aktivity odopierať. Keď však napíšete a obhájite záverečnú prácu, všetky si vynahradíte.
Nemusíte mať strach. Záverečnú prácu dokážete napísať. Keď sa však rozhodnete písať, nenechajte sa ničím rozptyľovať. Možno vám ujde zopár zábav s kamarátmi a zopár koncertov. Nemyslíte si ale, že prednejšie je štúdium a jeho ukončenie?