Novopečení rodičia majú spočiatku množstvo nevypovedaných otázok ohľadom starostlivosti o bábätko. Všetko je predsa nové a také iné. Životné zmeny, ale aj obrovské rodinné šťastie, ktoré prežívajú, sú ale v porovnaní s novými problémami nič. Najčastejšia otázka, ktorá trápi mladé mamičky, však nie je vôbec náročná na odpoveď.
Ako mám obliecť svoje bábätko v zime?
Verte alebo neverte, ale túto otázku riešila už každá mamička. Niektorá nahlas, iná iba v mysli, ale predsa to bola situácia, pri ktorej bolo treba trochu popremýšľať i pouvažovať. Voľakedy panoval totiž názor, že bábätká by sa mali obliekať v porovnaní s dospelými – jedna vrstva plus. A teda – ak máte na sebe tričko, dieťatko bude potrebovať tričko plus svetrík. Dnešní moderní pediatri však úplne presvedčivo a s maximálnou pohodou hovoria – robte to podľa seba. Bábätká cítia presne to, čo my, dospeláci.
Ich malé telíčka sa ešte len učia regulovať telesnú teplotu, a preto sa v tom organizme odohráva nespočetne veľa zmien týkajúcich sa správneho vývoja a rastu. Naším okom nebadateľné zmeny, ktoré sú však také obrovské, že keby sme sa s nimi mali zapodievať, v momente pred Matkou Prírodou „ dáme klobúk dolu z hlavy“.
Prvá zimná prechádzka alebo ako dlho môžeme v zime kočíkovať
Najmä staršia generácia potvrdí, že s bábätkami sa nechodilo ihneď do ulíc. Mamičky sa ešte pár dní zotavovali po pôrode a snažili sa načerpať nové sily. Veru, mali čo robiť aj samé so sebou, aj s domácnosťou, nehovoriac o tom, koľko času museli venovať tomu malému uzlíku lásky. Prvej prechádzke predchádzali veľké prípravy. Najskôr sa snažili postupne pripravovať bábätko na slniečko, vetrík a rozdiely medzi interiérom a exteriérom. Robili to vo vnútri – takým spôsobom, že otvorili okno dokorán a dieťa v kočíku sa zoznamovalo s prírodou.
Dnes je doba úplne iná. Na svoju prvú a vytúženú prechádzku nemusíte vôbec čakať. Robte to intuitívne. Ak už ste pripravená a cítite sa na to – neváhajte a choďte sa do mesta pochváliť. Prechádzka padne dobre nielen vám, ale rozhodne aj bábätku, ktoré sa vonku na vzduchu výborne vyspinká. Kočíky sú dnes predsa tak prešpekulovane riešené, že detičky „neofúkne“ ani vietor a pri správnom výbere fusaku, im zima určite nebude.
Urobíte tak veľkú službu aj pre svoje telo, no v prvom rade začnete už od začiatku zoznamovať svoje bábätko s prírodou a s okolitým svetom. Pobyt na vzduchu a celkovo pohyb – to je to najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje zdravie. Nielen fyzické, kedy počas kočíkovania dokážete zhodiť popôrodné kilá navyše, ale rozhodne aj vaša psychika sa vám poďakuje. Medzi štyrmi stenami by ste skôr či neskôr možno upadli do typických mamičkovských depresií a to je to posledné, čo by ste potrebovali.
Kedy je dieťaťu zima – zistím to?
Mamičky majú skvelú intuíciu. Ony vedia všetko. Sú odborníčky pre to svoje dieťa. Hociktorá iná matka si môže hovoriť čo len chce. Vy viete svoje. Poznáte svoje bábätko a viete, čo je preňho najlepšie. Učíme sa aj na vlastných chybách, ale takéto poznatky si potom aj najviac zapamätáme. Ako zistím, kedy je dieťatku zima? Zdravý sedliacky rozum hovorí – priložte ruky. Keď je pokožka príjemne teplá a zdravo ružová, tak je všetko v úplnom poriadku. Horšie by to bolo, keby ste cítili, že je drobček studený, pery dostávajú modrastý nádych a pokožka je príliš červená alebo naopak bledá. Aj triaška je typický príznak, že sa nás zmocnil nepríjemný chlad. Najlepšie sa meria teplota priložením ruky za krkom. Keď je oblasť teplá, malo by byť všetko v poriadku.