S drevenými podlahami sa v poslednej dobe stretávame častejšie. Nie len v rodinných domoch, ale s drevenými parketovými podlahami sa čoraz častejšie stretávame v bytoch. Starostlivosť o takúto podlahu nie je vôbec náročná. Vyžaduje si však údržbu aby Vám mohla slúžiť viac rokov.
Vlhkosť a teplota
Drevo je prírodný materiál na ktorý má vplyv okolie. Vlhkosť a teplota sú faktormi, ktoré značne vplývajú na drevené podlahy. Pri vyššej teplote a nízkej vlhkosti sa podlaha rozsuší a vzniknú špáry. Pri vyššej vlhkosti a nízkej teplote môže podlaha napučať a zdeformovať sa. Nič z toho nie je príjemné. Najvhodnejšia teplota je 20-22°C a vlhkosť vzduchu 50-65%.
Údržba
Čo je mokré to je čisté – toto tvrdenie rozhodne neplatí na drevené podlahy. Čistíme ich na sucho – metlou alebo vysávačom s kefovým nástavcom. Občas môžeme podlahu utrieť mokrou handrou. Handru poriadne vyžmýkajte, nesmie z nej kvapkať voda, mala by byť len vlhká. Umytá podlaha by mala do minúty vyschnúť. Väčšie množstvo vody treba vytrieť do sucha, aby sa nedostala hlbšie do dreva. Ak je voda na parketách dlhšie, alebo často môže spôsobiť ich sčernenie.
Najlepšie je použiť čistú vodu, bez agresívnych saponátov, ale ak trváte na čistiacom prostriedku použite mazľavé mydlo. Je najšetrnejšie k drevu.
Ako na škvrny
Technický benzín – čokoláda, mastnota, olej, tuky, sadze, šmuhy od topánok
Lieh s vodou (pomer 1:1) – stopy od rúžu, tušu a fixiek
Ľad – zvyšky vosku, žuvačky. Pomocou ľadu zmrazíte zvyšky žuvačky (vosku) a mechanicky odstránite.
Buďte opatrní pri odstraňovaní akýchkoľvek škvŕn. Dajte si pozor aby ste nepoškodili povrchovú úpravu podlahy.
Predĺženie životnosti
Drevená podlaha podlieha opotrebovaniu. Tiež by ste ju mali prezrieť, mohol sa Vám do nej pustiť červotoč. Tak či tak treba drevenú podlahu po pár rokoch prebrúsiť a znova nalakovať. Ak nakoniec použijete ešte leštidlo na lakované parkety jej odolnosť sa ešte zvýši.