Anémia sa odhalí jednoducho. Postačí vyšetrenie krvného obrazu, kedy sa hodnotí počet červených krviniek, hemoglobínu a ďalších zložiek. Ak sa potvrdí anémia, je nutné absolvovať ďalšie vyšetrenia, ktorými sa odhalí príčina vzniku – vyšetrenie tráviaceho traktu, alebo kostnej drene. Na základe týchto vyšetrení sa zistí príčina a určí nasledujúca liečba.
Najčastejšou príčinou vzniku anémie je nedostatok železa. Tento problém sa ale dá odstrániť vhodnou stravou. Odporúčaná denná dávka železa je pre ženu pred menopauzou 18 mg na deň. Pre mužov a pre ženy po menopauze je odporúčaná dávka nižšia – len 8 mg na deň.
Železo môžete doplniť konzumáciou potravín
- Červené mäso – obsah železa je asi 2,6 mg na 100 gramov mäsa. Okrem obsahu železa je červené mäso dobré na svaly a pokožku.
- Cvikla – obsahuje 0,8 mg železa na 100 gramov. Cvikla je tiež veľmi vhodná na zbavenie tela toxických látok, detoxikuje organizmus.
- Arašidy – obsahujú 4,6 mg železa na 100 gramov.
- Špenát – obsah železa je asi 0,3 gramy v jednom liste.
- Spirulina – hovorí sa jej aj modro-zelená riasa. V 100 gramoch sa nachádza až 28 mg železa. Je to najbohatší zdroj železa aký na svete existuje. Okrem toho zmierni zápalové bolesti v organizme, zníži cholesterol, zlepšuje trávenie a reguluje krvný tlak.
- Strukoviny – v jednom pohári fazule, hrachu, alebo šošovice je 5 mg železa.
Lepšiemu vstrebávaniu železa do tela pomáha vitamín C. Ak si do strukovinového šalátu pridáte pár kvapiek citrónovej šťavy budete mať v tele železa dostatok.
Nedostatok železa a ďalších vitamínov (vitamín B12, B6, kyselina listová) sa dá dopĺňať aj liekmi. V prípade zlého vstrebávania sa môže podať železo aj v infúzii.
Vhodnou liečbou sa anémii dá zbaviť, ale existujú aj druhy anémie, ktoré treba liečiť doživotne.
Zdroj: pixabay.com