Voda. Môžeme mať pocit, že jej máme dostatok, no nemusí to tak byť nadlho. Voda síce pokrýva viac ako 70 percent povrchu Zeme, no iba 3 percentá z tohto množstva sa dajú charakterizovať, ako pitná voda. Pre nás je samozrejmé využívať pitnú vodu, keďže stačí otočiť vodovodným kohútikom, a máme k dispozícii kvalitnú pitnú vodu. No využívame ju nielen na pitie a varenie, ale práve veľkú časť spotrebúvame ako úžitkovú vodu. Mali by sme preto pristupovať k jej spotrebe s rozumom.
Pitná ako úžitková
Využívanie vody na úžitkové účely prináša často jej zbytočne veľkú spotrebu. Umývanie je veľkou časťou celkového objemu spotrebovanej vody. Priemerná spotreba vody v štvorčlennej rodine je ročne približne 200 000 litrov. Často si však ani neuvedomujeme, že nepotrebujeme na tieto účely až také množstvá, ako spotrebúvame. Je to preto, že pri otvorení vodovodného kohútika voda tečie. Bežným vodovodným kohútikom však môže pretiecť za minútu aj viac ako 10 litrov vody.
Sú možnosti, ako toto množstvo výrazne znížiť, a pre účely umývania si ani nevšimneme, že vody preteká menej. Dá sa to dosiahnuť zmiešaním vody a vzduchu. Malý pomocník, ktorý sa namontuje na vodovodnú batériu, dokáže takto ušetriť veľké množstvá spotrebovanej vody. Perlátor zabezpečí zmiešanie vody a vzduchu tak, aby bol dostatočný prúd vody z batérie s dostatočným tlakom. Pri umývaní rúk a zubov si ani nevšimneme, že je niečo inak. Všimneme si to ale na spotrebe, keďže podľa typu perlátora môžeme znížiť spotrebu vody až o 80 percent.
Voda v sprche
Na rovnakom princípe fungujú aj úsporné sprchové hlavice. Bežná sprchová hlavica môže mať prietok až 20 litrov za minútu. Ak ju vymeníme za úspornú sprchovú hlavicu, dostaneme sa na prietok 7 litrov za minútu. Zabezpečí však dostatočný prúd a tlak vody na osprchovanie. Ak nemáme možnosť vymeniť sprchovú hlavicu, môžeme na sprchovú batériu namontovať úsporný prietokový regulátor, ktorý plní rovnakú funkciu.
Poďme sa pozrieť na to, aký efekt nám takéto úsporné pomôcky prinesú. Ak jedno sprchovanie trvá 3 minúty, usporíme približne 3×13 litrov vody, čo je 39 litrov. Jedno sprchovanie denne. To znamená, že ročne sa ušetrí 4745 litrov vody len v sprche. A čo v prípade, že sa sprchujete dlhšie, a v domácnosti je viac členov? Sú to tisíce litrov, ktoré zbytočne nepretečú nielen do kanalizácie, ale za ktoré aj platíme. A na účtoch si to už všimneme.
Splachovať menej
Denne využívame pitnú vodu vyslovene úžitkovým spôsobom na toalete. Tam splachujeme denne desiatky litrov pitnej vody. Aj tu sa dajú nájsť spôsoby, ako pri každom spláchnutí spotrebovať o nejaký ten liter menej. Najviditeľnejším spôsobom sú dvojtlačidlové splachovače, ktoré umožňujú využívať spláchnutie menším a väčším množstvom vody. Sú aj menej viditeľné pomôcky, ktoré šetria množstvo spláchnutej vody.
Princíp je v tom, že v splachovacej nádržke svojim objemom znížia množstvo vody, a tak sa jej pri každom spláchnutí spotrebuje menej. Alebo sa pomocou závažia na plavák dávkuje priamo splachovanie. Splachovač nespúšťa vodu automaticky až do vyprázdnenia nádržky, ale po pustení splachovacieho mechanizmu sa nádržka okamžite uzavrie, a tým ušetrí sa voda.
Každý deň môžeme šetriť našu pitnú vodu. Zostane nám jej viac do budúcnosti, a zároveň budeme za vodu menej platiť. Takto ušetríme hneď viackrát, a stačí nám na to naozaj málo.