Ak je váš krvný tlak pod 105/65 mmHg hovoríme o zníženom krvnom tlaku. Nie je pre človeka tak nebezpečný ako vysoký tlak. Nízky tlak, alias hypotenzia nespôsobuje toľko zdravotných komplikácii ako vysoký tlak, preto sa za chorobu nepovažuje. Nízky tlak ale ľuďom vie znepríjemniť život.
Hypotenziu spôsobuje spomalenie krvného obehu. Zamotá sa vám hlava keď rýchlo vstanete, alebo si sadnete? Práve to je hypotenzia – presnejšie ortostatická hypotenzia. V takomto prípade sa ale tlak rýchlo zrovná (trvá pár sekúnd, maximálne minút)a ustáli sa na normálnych hodnotách.
Pomalý krvný obeh nedodá potrebné množstvo okysličenej krvi do mozgu pri rýchlej zmene polohy tela následkom čoho sa vám zamotá hlava. Ak ale na tieto príznaky nedáte môže to viesť až k bezvedomiu.
Príznakov hypotenzie je ale viac.
Máte hypotenziu? Spoznajte jej príznaky.
- únava, ospalosť, slabosť
- nadmerné potenie
- závrate pri vstávaní, bolesť alebo motanie hlavy, pocit na omdletie
- zimomravosť, studené ruky a nohy
- hučanie v ušiach, zahmlené videnie
- nadmerné potenie
- rýchle a plytké dýchanie
Trvalá – chronická hypotenzia môže byť prejavom iného ochorenia. Môže ísť o ochorenie periférnych nervov, alebo poruchu endokrinného systému.
K zníženiu tlaku môže prísť aj pri šokových situáciách.
– rozsiahle krvácanie, ťažkej dehydratácii, popáleninách
– pri náhlej alergickej reakcii
– pri rýchlo sa rozvíjajúcej infekcii.
Prvá pomoc pri hypotenzii.
Ak je nízky tlak zapríčinený náhlou zmenou polohy tela je najlepšie si hneď sadnúť a dať hlavu medzi kolená. Môžete si aj ľahnúť a zdvihnúť nohy – najlepšie je ak si nohy opriete o stenu. Potrebujete dostať krv do mozgu, inak by ste mohli odpadnúť.
Ak je dôsledkom hypotenzie šoková udalosť postihnutého uložte na zem a zdvihnite mu končatiny. Ak krváca zastavte krvácanie.
Liekmi sa nízky tlak lieči výnimočne. Predísť mu, alebo sa zbaviť problémov, ktoré nízky tlak prináša sa dá… stačí len upraviť životosprávu.
Ako predísť hypotenzii.
Pitný režim – ľudia, ktorí mávajú nízky tlak by mali denne vypiť minimálne 2,5 litra tekutín a začať by s tým mali hneď ráno. Prvé čo by ste po prebudení mali urobiť – dať si pohár vody. Vhodné sú aj minerálky s obsahom sodíka.
Káva vám tiež môže zvýšiť tlak, ale pozor dehydratuje organizmus, preto nezabúdajte na tekutiny. To isté platí pri alkohole. Jeden pohárik vám neublíži, ale alkohol tiež dehydratuje, čo môže viesť k rýchlemu poklesu tlaku.
Otužovanie – striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní vám rozprúdi krv.
Pohyb – fyzická kondícia – pravidelný pohyb a cvičenie posilnia svalstvo, cievy a aj srdce vďaka čomu sa váš tlak bude ľahšie vyrovnávať. Plávanie, aerobik, beh, …venujte sa aerobnému cvičeniu (ide o cvičenie kedy srdcová frekvencia je zvýšená o 60 maximálne 80%). Okrem úpravy tlaku pri tomto cvičení aj zhodíte pár kíl a zlepšíte si kondičku.
Strava
- Pridajte do svojho jedálnička vitamín C vo forme zeleniny a ovocia. Práve tento vitamín dokáže regulovať krvný tlak.
- Soľ obsahuje sodík, ktorý dokáže pomôcť pri nízkom tlaku. Ľudia trpiaci nízkym tlakom môžu soliť viac (pozor, zbytočne to nepreháňajte, mohli by si to odniesť iné orgány)
- Znížte sacharidy a upriamte sa na stravu, ktorá ich obsahuje menej – zemiaky, ryža, chlieb, cestoviny. Dajte prednosť zelenine a ovociu pred sladkosťami a zamerajte sa aj na bielkoviny, ktoré by mali byť súčasťou raňajok.
- Jedzte častejšie a menšie porcie. 5 menších jedál denne by malo byť pre ľudí trpiacich hypotenziou samozrejmosťou.