Hoci hrad Hrušov patrí k národným kultúrnym pamiatkam Slovenska, dlhé roky chátral. Posledných približne trinásť rokov sa ho postupne snažia obnovovať dobrovoľníci zo združenia Leustach Hrad Hrušov, ktorým počas predposledného júnového piatka prišlo pomôcť 42 zamestnancov VAŠA Slovensko. Celkovo sa tak na hrade zišlo 60 dobrovoľníkov, ktorí spoločne odpracovali vyše 150 hodín a pripravili hrad na ďalšie obnovovacie práce.
Muži na hrade pod odborným dohľadom preosievali zeminu s cieľom odseparovať kamene, ktoré sa použijú na dostavbu rozpadnutého múru. Taktiež kontrolovali, či sa v zemi nenachádzajú archeologické nálezy, a napokon vyrovnávali terén pod lešenie, ktoré zabezpečí prístup k obnovovaným častiam múru. Ženy zasa čistili archeologické vykopávky, prevažne črepiny, z ktorých mnohé majú za sebou niekoľko storočnú históriu.
„Boli tam ľudia z celého Slovenska. Pomáhali nám na viacerých miestach. Triedili kameň, začisťovali plochy a za asistencie nášho archeológa robili všetko, čo bolo treba. Sme radi, že sa zapojili, a touto cestou im chcem poďakovať. Takáto veľká skupina ľudí nám prišla pomôcť prvýkrát,“ neskrýva nadšenie
PhDr. Jozef Blaho, výkonný riaditeľ združenia Leustach Hrad Hrušov, zároveň učiteľ, ktorému pri obnove hradu zvyčajne pomáhajú dobrovoľníci z radov žiakov a rodičov. Tentokrát sa k nim pridali aj zamestnanci VAŠA Slovensko. „Keďže na zrúcanine Hrušova prebieha sanácia a konzervácia a je tu snaha o dobudovanie niektorých zrútených stien, zamestnanci VAŠA Slovensko sa v rámci svojho firemného teambuildingu rozhodli pomôcť pri obnove a vyjadriť tak svoju spätosť s prostredím, v ktorom žijú a pracujú. Na úvod dostali odborný výklad o histórii hradu, ako aj o jeho širších dejinných súvislostiach. Následne boli rozdelení dobrovoľníci do skupín podľa druhu práce,“ objasňuje marketingová manažérka Jana Caltíková zo spoločnosti VAŠA Slovensko s tým, že firma vo svojej komunikácii dlhodobo využíva odkazy na tradičnú slovenskú ľudovú tvorbu a podporuje produkty vyrábané na Slovensku. Bolo teda prirodzené, že v blízkosti firemného stretnutia pomohli ľuďom, ktorí niekoľko rokov poctivo a v náročných podmienkach obnovujú významnú kultúrnu pamiatku.
Na záchrane hradu pracuje spoločne s PhDr. Blahom už niekoľko generácií jeho žiakov. Hrad bol v havarijnom stave, plný odpadkov a zarastený. Postupne sa obnovuje, čistí sa okolie,
6-krát do roka sa kosí anglický trávnik, ktorý sa tam nachádza, a rieši sa aj oprava múrov. „Urobilo sa veľa. Ľudia, ktorí hrad poznajú a dlhšie tam neboli, sú prekvapení, ako sa to celé zmenilo,“ konštatuje PhDr. Blaho s tým, že práce rozhodne nekončia a trvať budú ešte zopár ďalších rokov. Keďže hrad aktuálne nemá strechy, pomaly ich bude treba dobudovať, aby sa obnovené časti neničili vplyvom počasia. „Veľkú podporu nám poskytuje ministerstvo kultúry, Nitriansky kraj, niektoré organizácie aj podnikatelia z okolia. Nie sú to státisíce eur, ale pomôžu,“ ozrejmuje PhDr. Blaho situáciu okolo obnovy. Sám tam trávi s rodinou celé prázdniny, pretože, ako hovorí, Hrušov mu prirástol k srdcu. Nie je to však jediný hrad, ktorý sa jeho pričinením mení k lepšiemu. „Vznikli sme ako partia, ktorá chcela pomôcť pamiatkam Nitrianskeho regiónu. Niektoré z nich sme zverili do rúk ľuďom, ktorí sa o ne starajú a pomáhajú ich zlepšiť, a ja sa venujem Hrušovu, pretože ho mám rád,“ uzatvára.