Voda je nie len základom života, ale aj zdravia našej pleti. Ak jej prirodzený úbytok (potením, dýchaním, vylučovaním) nebudeme vyvažovať, náš organizmus skôr či neskôr pocíti prejavy dehydratácie, ktoré môžu prerásť až do chronického stavu. Ten sa prejaví vráskami či rôznou formou kožných problémov.
Čím sme starší, tým ťažšie preniká voda do našich buniek a tým náročnejšia je aj hydratácia pleti. Ľudské telo má tendenciu charakteristicky hospodáriť s vodou, pričom prioritne ju dodáva do orgánov ako mozog, pľúca alebo pečeň. Pokožka v tomto rebríčku nemá v porovnaní so životne dôležitými orgánmi vysokú prioritu, aj keď ide o najväčší orgán tela s ochrannou funkciou. Preto sa jej nedostatok prejaví na pokožke takmer okamžite.
Ako dochádza k dehydratácii?
Dehydratácia organizmu nastane vtedy, ak sa priebežne nevyrovnáva bilancia vydanej a prijatej vody počas dňa. Dehydratáciu môže spôsobiť akútna hnačka, horúčka, nadmerné potenie (napríklad dôsledkom ťažkej fyzickej aktivity) či močenie, často však aj nevhodná skladba jedálnička, v ktorom absentuje čerstvá zelenina a ovocie, polievky, šťavy a čistá voda. K dehydratácii pokožky prispieva aj pravidelné sprchovanie sa horúcou vodou či používanie nevhodnej kozmetiky, ktorá z pokožky doslova vyťahuje jej prirodzenú vlhkosť.
Vplyv dehydratácie na tvorbu vrások
Keď sú bunky tela dehydratované, pokožka sa stáva suchou, šupinatou a vráskavou. Vekom sa k tomu stavu môže čoraz viac pridávať aj strata elasticity. Primárnym spojivovým tkanivom kože je totiž kolagén, zložený v zásade z vody. No a ten zabezpečuje pružnosť pokožky. Stratou vody sa však stáva nepružným nie len kolagén, ale aj pokožka ako taká, na ktorej sa navyše začnú objavovať prvé vrásky.
Znaky a symptómy dehydratovanej pokožky
Sú podobné ako pri popálení od slnka. Dehydratovaná pokožka sa prejavuje napätím a pocitmi pálenia. Stáva sa šupinatou a časom sa na jej povrchu môžu vytvoriť suché oblasti či línie. Častým sprievodným javom je svrbenie, ktoré môže byť až bolestivé, sprevádzané nezdravým začervenaním postihnutých miest.
Ako liečiť dehydratovanú pokožku?
Pred liečbou dehydratovanej pokožky je nutné pochopiť niekoľko základných a všeobecne platných momentov. K dehydratácii pleti môže prispieť aj umývanie sa agresívnymi mydlami a abrazívnymi prostriedkami. Mali by ste sa vyvarovať ich používaniu, rovnako tak používaniu prostriedkov s obsahom látok ako benzoylperoxid, peroxid vodíka či kyselina retinová.
Čo sa exfoliácie týka, nemusíte ju priveľmi riešiť. Ak budete zo zasiahnutých častí odlupovať suchú kožu, bude sa pokožka dehydratovať rýchlejšie. Namiesto toho sa zamerajte na pitný režim, svoje menu obohaťte o porcie zeleniny a ovocie a používajte kvalitné hydratačné a zvlhčovacie prostriedky – áno a presne v tomto poradí, pretože hydratačné krémy dodajú pleti vlhkosť a zvlhčovacie prostriedky zase zabezpečia, že sa táto vlhkosť v pokožke aj udrží.