Srdce je sval, ktorý pracuje na základe elektrického signálu. Elektrický impulz vznikne v pravej predsieni a odtiaľ sa rozšíri cez obe predsiene do srdcových komôr. To vedie k zmršteniu srdcového svalu a vypudeniu krvi do organizmu. To je viac menej laicky opísaná činnosť srdca. Pravdaže v tomto procese zohrávajú úlohu aj ďalšie časti srdcového svalu ( Hisov zväzok, predsieňovo-komorový uzol,…), ktoré pri správnom fungovaní zaisťujú správne fungovanie srdca.
Ak z nejakých príčin dôjde k poruche srdcového rytmu hovoríme o arytmii. Arytmia vzniká ak elektrický impulz začne na inom mieste ako v pravej predsieni, alebo ak prechádza elektrický impulz srdcovým svalom inými vodivými miestami. Činnosť srdca sa v tomto prípade naruší a prejaví sa aj navonok. Každý spomenutý príznak si vyžaduje vyšetrenie odborným lekárom.
Príznaky arytmie
- Časté a opakované búšenie srdca
- Nevoľnosť, únava, závraty, točenie hlavy,
- Sťažené dýchanie
- Modré až fialové sfarbenie slizníc a kože
- Bolesť na hrudníku
- Porucha srdcového rytmu – zrýchlený, alebo spomalený tep.
Najjednoduchší spôsob ako zistiť či sa jedná o arytmiu je zmerať si tep. Ideálny tep je 60 až 75 úderov za minútu v pokoji (bez fyzickej záťaže). Môže sa to ale líšiť v závislosti od spôsobu života človeka a veku. U detí, ktoré majú vyššie metabolické nároky je normálny tep v rozmedzí 80 až 120 úderov za minútu, novorodenci majú tep 150 až 180. Športovci znesú vyššiu záťaž, pri fyzickej námahe je ich tep okolo 160 úderov za minútu, ale v pokoji môže byť len 45-50.
Takže ak ste dospelý človek, ktorý sa nevenuje aktívne žiadnemu športu mali by ste si čas od času zmerať tep a zistiť ako na tom ste.
Prvá pomoc.
Ak pacient pociťuje príznaky arytmie treba okamžite volať lekársku pohotovosť. Nevydávajte sa s ním na cestu k lekárovi. Veľmi rýchly pulz môžete spomaliť premasírovaním kože nad krčnou tepnou (je vpredu na krku)
Ak prestane biť srdce, okamžite začnite s resuscitáciou.
Srdcová arytmia znázornená na videu:
Zdroj videa: https://www.youtube.com/watch?v=6LrptveKYus