Angína, alebo laickejšie povedané zápal krčných mandlí, je ochorenie, s ktorým sa stretol už asi každý z nás. Bolesti v krku, problém s prehĺtaním, zvýšená teplota a ďalšie príznaky, poznáme to temer všetci. Inkubačná doba angíny je 2 – 5 dní, záleží to od imunity človeka. Ale nie všetci vieme, že existujú tri druhy angíny.
Mykotická – spôsobujú ju plesne. Vyskytuje sa zriedkavo, najčastejšie u ľudí s oslabenou imunitou.
Rozšírenejšie sú ďalšie dva druhy angín.
Bakteriálna – hnisavý zápal mandlí, ktorý spôsobuje baktéria streptokoka. Kvapôčkové infekcia, ktorá sa môže z človeka na človeka preniesť kýchnutím.
Vírusová – za jej vznikom sú rôzne druhy vírusov. Aj keď tento druh má miernejší priebeh ako bakteriálna angína, (chýba hnisavý povlak na mandliach) netreba ju podceňovať. Môže to byť len počiatok hnisavej (bakteriálnej) angíny.
Príznaky
V závislosti od druhu angíny sa prejavujú rôzne príznaky. Podľa nich sa dá približne určiť druh angíny. Aký druh máte Vám ale najlepšie povie lekár.
- kašeľ, nádcha
- vysoká horúčka (nad 38°C)
- zväčšené uzliny
- bolesť a škriabanie v krku, bolesť pri prehĺtaní
- opuchnuté mandle s bielymi hnisavými bodkami
- zimnica
- zápach z úst, biely povlak na jazyku
- bolesť hlavy
- nechutenstvo
Pri angíne zapríčinenej vírusom sú tieto príznaky miernejšie. Počiatočné štádium môžete liečiť čajom a prírodnými antibiotikami.
Liečba
Bakteriálna angína si vyžaduje liečbu antibiotikami. Tiež býva nasadená aj prídavná liečba, kedy Vám lekár predpíše lieky na zníženie horúčky a proti bolesti.
Následky.
Každú druh angíny by ste mali poriadne vyležať a vyliečiť. Neliečená, alebo zle liečená angína, ktorú spôsobuje streptokok Vám môže poškodiť Vaše srdce a kĺby. Hnisavý zápal na mandliach sa môže dostať do organizmu a môže byť príčinou zápalu mozgových blán a otravy krvi.
Každú jednu angínu dobre vyležte a vyliečte. Pár dní v posteli s antibiotikami Vám môže zachrániť život.