Anafylaktický šok, alebo anafylaxia je rýchla a život ohrozujúca reakcia ľudského organizmu na alergén, alebo na látku, na ktorú je osoba precitlivené.
Ľudia s alergiami tento stav už isto zažili a veľmi dobre vedia prečo sa mu majú vyhýbať. Vedia na čo sú precitlivení a čo im anafylaxiu môže navodiť. Vedia čo majú robiť ak sa do styku s alergénom dostanú a ako sa zachovať aby jeho priebeh zmiernili prípadne mu predišli. Horšie to je s ľuďmi, ktorí o svojej precitlivenosti na niektoré látky nevedia. Náhly nástup anafylaktického šoku dokáže nemilo prekvapiť nie len ich ale aj ich blízkych.
Príčiny (alergény) najčastejšie vyvolávajúce anafylaxiu:
- Uštipnutie hmyzom – pavúk, sršeň, včela, osa,…
- Potraviny – orechy, morské ryby, vajcia, mlieko,…
- Lieky – penicilín, antibiotiká,…
- Cvičenie. Spustiť anafylaxiu môže aj prílišná námaha – šport. Možno to znie dosť nepravdepodobne, ale je to tak. Dlhšie trvajúca záťaž organizmu (hlavne aeróbne cvičenia) môže v organizme spustiť túto reakciu. Predzvesťou je pocit náhlej únavy, tepla a svrbenia. Ak okamžite neprestanete s cvičením môžu tieto symptómy prerásť do neželanej reakcie. Príčinou tohto stavu nie je ani tak samotné cvičenie, ale jedlo, ktoré ste jedli predtým. Anafylaxiu by u Vás jedlo samotné nespustilo, ale v kombinácii s fyzickou námahou, ktorá v tomto prípade plní funkciu katalyzátora, už áno.
Priebeh anafylaktického šoku môže byť mierny, ťažký, ale môže aj ohroziť život. Príznaky sa objavia takmer okamžite, od 3 do 30 –tich minút po styku s alergénom a do 1 až 8 – mich hodín môže dôjsť k reakcii organizmu. U niektorých ľudí sa môže vyskytnúť aj neskoršia reakcia – tá sa prejaví po 6 -tich až 12 –tich hodinách. Nečakajte, že to prejde – okamžitá liečba je nutná. A aj po nej je potrebné pacienta sledovať aspoň 24 hodín.
Zdroj pixabay.com