Alopécia je nenákazlivé autoimunitné ochorenie, ktorého dôsledkom je strata vlasov a ochlpenia. Alopéciou môže trpieť ktokoľvek – bez rozdielu veku, pohlavia a etnického pôvodu. Poznáme viac druhov alopécie.
Alopécia areata
– vypadávanie vlasov v zhlukoch. Lysiny nemusia byť len vo vlasoch, ale na hociktorom mieste tela. Vonkajším, alebo vnútorným vplyvom dôjde k zmene vlasových folikul. Následne ich imunitný systém identifikuje ako cudzie a začne ich ničiť.
Alopécia universalis
– úplná strata nie len vlasov na hlave ale aj úplná strata ochlpenia na tele. Prejavuje sa u detí a dospelých ľudí, ale môže sa prejaviť aj neskôr. Niektorí pacienti sa s touto chorobou už narodili (bez vlasov, mihalníc, obočia). Presná príčina ochorenia nie je známa. Postihnutí majú vlasové folikuly, ale sú mŕtve.
Alopécia barbae
– strata ochlpenie na brade a vypadávanie vlasov. Táto forma alopécie postihuje hlavne mužskú časť populácie. Predpokladá sa, že vypadávanie ochlpenia spôsobuje imunitný systém, ktorý ničí práve tieto folikuly.
Androgénna alopécia
– poznáme ju aj ako mužskú plešinu. Vekom sa v mužoch znižuje hladina mužského hormónu testosterónu, vzniká dihydrotestosterón, ktorý narúša energetický metabolizmus. Dôsledkom toho sa vlasové folikuly oslabujú až odumierajú. Za týmto ochorením môže byť dedičnosť a nie je zriedkavé keď sa začne prejavovať už okolo 20 – teho roku života.
Tento typ alopécie sa môže prejaviť aj u žien, ale nemá také následky ako u mužov. Ženské vlasy sa len preriedia a stenčia.
Difúzna alopécia
– trpí ňou väčšie percento žien ako mužov. Charakterizuje ju zrednutie celej vlasovej pokrývky hlavy. Vlasy strácajú na hustote, stenčujú sa a rednú. Príčin jej vzniku je viac. Môže to byť zlá strava, nedostatok minerálov a vitamínov, požívanie liekov, hormóny (tehotenstvo, užívanie antikoncepčných tabletiek,…), porucha štítnej žľazy, silná chrípka ale aj úprava vlasov (trvalá, nadmerné farbenie či odfarbovanie vlasov,..) a silný stresový zážitok.
Trakčná alopécia
– vlasy vypadávajú dôsledkom fyzickej námahy vlasov. Dlhodobé nosenie čiapky alebo účes (pevne stiahnutý cop a pod.) ťahá vlasové korienky, ktoré ak sú neustále namáhané, sa môžu vážne poškodiť a rast vlasov sa môže úplne zastaviť.
Jazvová alopécia
– na mieste kde vypadali vlasy zostane zjazvená pokožka. Môžu ju spôsobiť rôzne kožné infekcie ale aj rôzne vážnejšie ochorenia (napr. lupus). Vypadávanie vlasov môže byť postupné a nenápadné, ale môžu sa objaviť aj ložiská vypadnutých vlasov. Vypadávanie vlasov môže, ale nemusí, byť spojené so svrbením, pálením a bolesťou.
Zdroj: pixabay.com