Konečne ste sa rozhodli prerobiť kúpeľňu a jediný problém, ktorý máte je vaňa? Neviete sa rozhodnúť medzi smaltovanou, alebo plastovou? Vyberáte medzi cenou, tvarom, materiálom, veľkosťou a farbou?
Tieto rozhodnutia podstupujú všetky rodiny, ktoré sa rozhodli pre rekonštrukciu kúpeľne, nie ste v tom samy.
Smaltované vane.
Poznáme ich všetci, každý z nás už mal tú česť sa v nej kúpať. Smalt je len povrchová úprava materiálu, z ktorého je takáto vaňa zhotovená. Poznáme dva druhy smaltovaných vaní a každý má svoje pre a proti.
Smaltovaná liatina.
Smaltované vane z liatiny udržia teplotu vody. Akonáhle do nich napustíte teplú vodu prejaví sa tepelno- izolačná vlastnosť liatiny. Voda v tejto vani zostane dlho teplá a Vy si môžete vychutnať teplý kúpeľ bez toho aby ste museli dopúšťať teplú vodu.
Ďalšími plusmi týchto vaní sú stálosť, pevnosť a dlhá životnosť. Aj plná vaňa vody si zachováva svoj tvar, pod váhou tela sa neprehýba a nehrozia tak žiadne (ani mikroskopické) trhliny smaltu. Práve tieto trhliny môžu vaňu častým používaním poškodiť až úplne znehodnotiť.
Nevýhod liatinovej vane je pár.
Obstarávacia cena sa pohybuje v rozmedzí 500 až 2500 euro – podľa veľkosti a tvaru.
Ďalším faktorom, ktorý by ste mali brať do úvahy je jej hmotnosť – okolo 70 kg. Ak si k tomu pripočítate hmotnosť vody a Vašu hmotnosť je to celkom slušné číslo.
Veľký výber liatinových vaní na trhu nenájdete. Je to práve z dôvodu vyššie spomenutých nevýhod a aj dostupnejších lacnejších materiálov, z ktorých sa vane v súčasnosti vyrábajú.
Smaltovaná oceľ.
Vaní z tohto materiálu je na trhu oveľa väčšie množstvo než liatinových. Môže za to ich podstatne nižšia obstarávacia cena, ktorá sa pohybuje medzi 100 až 300 eurami.
Oceľová vaňa je ľahšia ako liatinová, preto sa s ňou jednoduchšie narába. V ponuke nájdete rôzne tvary a veľkosti vaní. Aj keď je na dotyk vaňa studená, teplou vodou sa rýchlo ohreje a Vy si môžete dopriať teplý kúpeľ. Bohužiaľ, tepelno-izolačné vlastnosti vane nie sú také výborné ako pri liatinových, preto sa pri dlhom kúpeli dopúšťaniu teplej vody nevyhnete.
Oceľ v tejto vani by mala mať hrúbku minimálne 2mm. Ak je vyrobená z tenšej ocele môže sa pod váhou vody a Vašej hmotnosti deformovať a smaltová povrchová úprava sa začne poškodzovať.
V ponuke nájdete aj vane z hrubšej ocele – 3,5 mm. Sú veľmi pevné a odolné voči poškrabaniu. Je pravda, že si za ne priplatíte, ale niektorí výrobcovia na tento luxus v kúpeľni poskytujú záruku 30 rokov.
Akrylátové vane.
Najpredávanejšie vane na trhu sú vyrobené z akrylátu. Vďaka jednoduchej tvarovateľnosti tohto materiálu nájdete v ponuke obchodov množstvo vaní rôznych tvarov a veľkostí. Podľa toho sa ich cena pohybuje od 150 do 800 eur.
Pri kúpe tejto vane si dobre overte z akého materiálu je. Akrylát je termoplast, ktorý sa výborne tvaruje, je pružný a tvrdý (do materiálu sa pre zvýšenie pevnosti pridávajú spevňovacie materiály – sklenené vlákno, prášok z mramoru,…) Vďaka týmto vlastnostiam vaňa vydrží dlhšie.
Ak sa ale budete pri výbere vane orientovať podľa ceny, môže sa stať, že si kúpite plastovú vaňu za pár desiatok euro. V tomto prípade bude vaňa vyrobená pravdepodobne z ABS plastu, ktorý nemá tak vyhovujúce vlastnosti.
Nevýhodou plastovej vane je jej krehkosť. Pri jej montáži buďte opatrný.
Exkluzívne vane.
Ak hľadáte niečo nezvyčajné, jedinečné a originálne obzrite sa po vaniach z dreva. Tie naozaj luxusné sú vyrobené z orechového dreva a ich životnosť sa podľa výrobcov odhaduje aj na 100 rokov. Na takýto elegantný kúsok ale budete musieť siahnuť poriadne hlboko do vrecka.
Zdroj pixabay.com