Plastelína – všetci ju poznáme a veľmi dobre vieme, že je s ňou veľká zábava. Nemusíte ju utekať kúpiť, pokojne si ju môžete urobiť doma. Pár minút práce pre vás a veľká zábava pre deti. Stačí vám k tomu len pár ingrediencií, ktoré máte určite aj teraz doma.
Veľkým plusom pre domácu plastelínu je jej nezávadnosť. Nakoľko sa vyrába zo surovín, ktoré idú do jedla nič sa nestane ak sa vášmu drobcovi dostane do úst – aj keď – domáca plastelína je slaná, alebo kyslá (podľa toho ktorý recept na jej výrobu použijete) chutiť mu určite nebude.
Návod na prípravu plastelíny 1.
2 poháre hladkej múky
2 poháre vody
0,5 pohára soli
2 polievkové lyžice oleja – najvhodnejší je slnečnicový, ale môžete použiť ktorýkoľvek používate bežne v kuchyni
6 polievkových lyžíc 8% octu
Postup
Všetky suroviny zmiešajte v hrnci. Výsledná hmota by mala mať hustotu ako cesto na palacinky. Začnite zmes variť na slabom ohni. Postupne sa začnú v hmote objavovať kusy plastelíny. Zmes len miešajte ďalej až kým sa nevytvorí jedna veľká hruda. Tú ešte na slabom ohni ohrievajte – aspoň 10 minút. Občas premiešajte, aby vám neprihorela. Odstavte z ohňa, nechajte vychladnúť a vyberte ju z hrnca. Plastelína je hotová.
Táto plastelína bude trochu cítiť po octe. Ak sa tomuto chcete vyhnúť skúste vyrobiť plastelínu podľa ďalšieho receptu.
Návod na výrobu plastelíny 2.
2 poháre hladkej múky
1 pohár soli
0,5 pohára oleja – najlepší je slnečnicový, ale môžete použiť aj iný stolový olej.
0,5 – 1 pohár vody
Postup
Všetky suroviny zmiešajte v miske. Vody dajte len pol pohára. Ak bude treba doliať tak dolejete. Všetko poriadne premiešajte. Ak je hmota, suchá, nechce sa spojiť pridajte vodu. Ak je naopak hmota mazľavá tak pridajte múku.
Farebná plastelína
Ak chcete mať farebnú plastelínu použite potravinárske farbivo. Môžete ho pridať na začiatku procesu k ingredienciám a získate tak plastelínu jednej farby. Ak chcete získať viac farieb plastelíny môžete konečnú plastelínu rozdeliť na viac častí. Z každej časti urobte guľku a prstom do nej spravte jamku. Do jamky kvapnite pár kvapiek farbiva a poriadne plastelínu premieste. Farbivo postupne zafarbí celú plastelínu.
Voňavá plastelína
K surovinám na výrobu plastelíny pridajte pár kvapiek éterického oleja. Plastelína nebude voňať po octe, ale po oleji.
Doba použiteľnosti.
Táto plastelína vám vydrží veľmi dlho. To že je na čase ju vyhodiť, a urobiť ďalšiu zistíte, keď v plastelíne stuchne použitá olej.
Plastelína, do ktorej ide ocot sa asi po 10 dňoch začne lepiť. Vtedy je lepšie urobiť deťom novú.
Zdroj pixabay.com