Prírodné metódy
Kyselina boritá
Zmiešajte 50 g práškovej kys. boritej so žĺtkom. Dobre premiešajte a vytvarujte z tejto zmesi guličky. Pri práci používajte rukavice. Guličky umiestnite do rohov miestností a tmavé miesta. Stačí ak sa šváb dotkne tykadlami tejto zmesi a zostane paralyzovaný.
Dajte pozor aby do styku s týmito guličkami neprišli deti a domáce zvieratá.
Borax a cukor
Na rovnakom princípe funguje aj zmes boraxu a cukru. Zmiešajte tieto dve ingrediencie v pomere 3:1 (3 diely boraxu a 1 diel cukru) a aplikujte na miesta, kde ste šváby zbadali, prípadne predpokladáte ich výskyt. Miesto boraxu môžete skúsiť použiť aj sódu bikarbónu. Aj tu dávajte pozor aby sa k prípravku nedostali deti a domáce zvieratá.
Voda
Šváb prežije dlhšiu dobu bez jedla, ale bude neustále vyhľadávať vodu. Ak mu odrežete cestu k vode, odíde od Vás. Pozrite či Vám nepreteká vaňa, potrubie v pivnici, .. opravte závady a je veľká pravdepodobnosť, že šváby ako prišli, tak odídu.
Chemická metóda
Ak sa nespoliehate na prírodné metódy a dávate prednosť rýchlej a účinnej likvidácii švábov zaobstarajte si v drogérii, alebo špecializovaných predajniach spreje proti švábom (Biotoll univerzál , Protect,…). Väčšinou ide o spreje proti hmyzu, používajú sa aj na ploštice, mravce a pavúkov.
Dezinsekcia
Najúčinnejší spôsob zbavenia sa švábov je dezinsekcia ( postrek proti hmyzu), ktorú vykonáva profesionálna a školená spoločnosť.
Ak bývate v byte je potrebné aby bol postrek aplikovaný v celom bytovom dome ( všetky bytové aj nebytové priestory), nie len vo Vašom byte. Inak k Vám šváby prídu znovu od susedov, alebo z pivnice.
Či už použijete prírodnú, alebo chemickú metódu na zbavenie sa švábov budete musieť ju niekoľko krát zopakovať. To platí aj pri postrekoch vykonávaných profesionálmi. Treba zničiť nie len švábov samotných, ale aj ich vajíčka a miesta kde sa zdržiavajú a hniezdia.