Addinsonova choroba je endokrinné ochorenie. O tejto chorobe hovoríme vtedy, keď nadobličky prestanú produkovať hormóny kortizol a aldosterón.
Kortizol má vplyv na metabolizmus a imunitu hlavne pri záťažových situáciách – stres.
Aldosterón udržiava správnu hodnotu krvného tlaku a reguluje hladinu sodíku a draslíku v organizme.
Príčiny
Príčiny vzniku Addinsonovej choroby môžu byť dve.
-
Primárna (periférna)
– nadobličky neprodukujú hormóny v dôsledku poškodenia tkaniva (zápalom, metastázami,…). Táto choroba môže byť aj sprievodným znakom ďalších chorôb (AIDS, tuberkulóza).
-
Sekundárna (centrálna)
– pri tomto type Addinsonovej choroby sú nadobličky v poriadku. Chýba im riadiaci hormón ACTH, ktorý sa produkuje v hypotalame. Najčastejšou príčinou je nádor, infekcia, alebo poranenie hypotalamu.
Príznaky Addinsonovej choroby
Únava, slabosť, strata na váhe, nechutenstvo, nevoľnosť a podráždenosť značia nedostatok hormónov v organizme.
Ďalšími príznakmi sú zvýšená pigmentácia. Pacient môže vyzerať zdravo opálený. Môže mať tzv grafitové škvrny v ústnej dutine. Zvýšenú pigmentáciu môžete pozorovať aj v okolí prsných bradaviek a kožných ryhách (hlavne na dlani).
- Hnačky sa striedajú so zápchou
- Vynechanie menštruácie
- Znížení tlak
- Depresie, nepokoj, nespavosť
Nedostatok aldosterónu sa môže prejaviť zvýšenou chuťou na slané. Aldosterón, ako už bolo spomenuté, reguluje hladinu draslíka a sodíka v organizme. Nedostatkom tohto hormónu sa v organizme nahromadí draslík, ktorý spôsobuje hnačky a poruchy srdcového rytmu.
Liečba
Neliečená Addinsonova choroba môže viesť k smrti pacienta. Preto je včasná diagnostika a liečba viac než vítaná. Liečba je založená na dopĺňaní chýbajúcich hormónov. Nahradia sa hydrokortizónom, prípadne ďalšími medikamentmi.