Boli ste už niekedy u ortopéda? Ide o lekára – špecialistu, ktorý sa zaoberá ochoreniami pohybového aparátu. Niektoré štatistiky uvádzajú, že ortopedický problém má 25 % pacientov, ktorí navštívia praktického lekára.
Ktoré sú najčastejšie problémy, s ktorými pacienti chodia k ortopédovi? Máte niektorý z nich aj vy?
Kedy by ste ortopéda mali navštíviť? Najčastejšími problémami, s ktorými pacienti navštevujú ortopedické ambulancie, sú: chybné držanie tela, bolesti kĺbov, nôh, chodidiel, chrbta, ale taktiež bolesti hlavy súvisiace s pohybovou sústavou alebo problémy s plochými nohami.
Výsledkom ortopedického vyšetrenia môže byť stanovená nechirurgická liečba, ale taktiež vás môže ortopéd poslať navštíviť chirurgickú ambulanciu Trenčín. Ako však také vyšetrenie u ortopéda prebieha?
Vyšetrenie u ortopéda začína anamnézou. Ortopéd sa bude pýtať hlavne na charakter vášho zamestnania a na šport ak sa nejakému venujete. To sú totiž dva najhlavnejšie faktory, ktoré často stoja za ortopedickými problémami.
Po hľadaní možných príčin nasleduje fyzikálne vyšetrenie aktívnej aj pasívnej hybnosti tela
Po anamnéze nasleduje fyzikálne vyšetrenie. Ortopéd Levice zhodnotí vaše držanie tela. Počas toho ako budete robiť predklony, záklony, úklony na strany, či drepy, si ortopéd bude všímať jednak rozsah týchto pohybov a taktiež prípadné nezrovnalosti v postavení končatín a kĺbov. Lekár si zmeria aj dĺžku končatín a taktiež schopnosť chrbtice rozvinúť sa pri ohnutí.
Ortopéd následne vyšetruje aj takzvanú pasívnu hybnosť. Ľahnete si na lôžko a uvoľníte sa, zatiaľ čo lekár skúša rozsah pohybu kĺbov. Často sa pritom využívajú špeciálne uhlomery, ktorými si ortopéd presne zmeria ako sú na tom vaše kĺby z tohto hľadiska.
Zdroj obrázka:
Autor: New Africa / Shutterstock.com