Ak sa chystáte stavať dom, nebudete musieť investovať iba peniaze, ale aj množstvo času. Ak ním nechcete plytvať, mali by ste pri každej možnej príležitosti využiť schopnosti, aké vám ponúkajú stavebné stroje[1] . Nenahraditeľné sú napr. pri hĺbení výkopov na základy, o ktorom vám v článku prezradíme viac.
Zapojte do práce stavebné stroje
Samotné hĺbenie výkopov na základy môžeme rozdeliť na dve fázy. V prvej musíte nechať zhrnúť vrchnú vrstvu pôdy (tzv. ornicu). Tá je totiž príliš mäkká, nie je zhutnená a ak by ste základy položili priamo na ňu, stavba by mohla začať časom klesať. Ornicu nevyhadzujte, ak nemusíte, ide totiž o najúrodnejšiu časť pôdy plnú organického humusu. Neskôr vám môže poslúžiť ako základ pre pestovanie trávnika, zeleniny či ovocia. Na zhrnutie ornice môžete použiť stavebné stroje ako bager či minibager (a vhodné príslušenstvo), dozér či rýpadlo-nakladač (nazýva sa aj traktorbager).
Práca pre minibager? Stavte radšej na niečo silnejšie
V druhej fáze musíte zamerať rohy základov a podľa nich potom (nechať) vyznačiť ich hrany. Tento úkon odporúčame zveriť geodetovi, prípadne skúsenému majstrovi. Po vyznačení hrán sa bagrista môže pustiť do práce.
Na samotné výkopy nie je minibager príliš vhodný, má lyžicu s malým objemom a slabú hydrauliku. Výkop pomocou neho by mohol trvať viacero dní. Lepšou voľbou je klasický bager, ktorý môže výkop zvládnuť už za niekoľko hodín v prípade malého domu a mäkkej piesčitej pôdy. V prípade ílovitej pôdy sa práce môžu takisto natiahnuť na dni.
Neutrácajte za techniku, pomôže vám požičovňa stavebných strojov
Väčšina investícií do stavebnej techniky sa vám pri stavbe domu nevráti. Lepšou voľbou je teda požičovňa stavebných strojov, ktorá vám dodá potrebnú flexibilitu a pomôže ušetriť tým, že vďaka požičaným strojom budete môcť vykonať ešte viac prác svojpomocne.