Obnoviteľné zdroje energie oslavuje v Nemecku jeden úspech za druhým. V júli tohto roka sa prvýkrát v histórii, podieľala “čistá” energia na celkovom objeme vyrobenej energie vo väčšej miere než energie z uhlia, ktorá hrala doteraz dôležitú úlohu. Naši západní susedia, ktorým sa veľmi pravdepodobne podarí dosiahnuť svoj plán na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energií na celkovom energetickom mixe na 65% do roku 2030 (aktuálne činí tento podiel cca 36%) tak prichádza s novými a ešte ambicióznejšími plánmi, ktoré si berú za vzor severské krajiny ako napr. Nórsko alebo Island, ktoré vyrábajú energiu už len z obnoviteľných zdrojov.
Nemci si budú vyrábať časť energie sami, motivuje ich k tomu sama vláda
Nemecko sa chce zároveň viac zamerať na rezidenčné nehnuteľnosti, resp. ich energetickú náročnosť. Naši západní susedia chcú domácnosti viac motivovať k tomu, aby si energiu vyrábali samy a zároveň, chcú podporiť majiteľov starších nehnuteľností k zníženiu energetickej náročnosti. Za účelom tohto, Nemecku sa už podarilo vyjednať u Európskej komisie výnimku, ktorá mu umožňuje zrušiť ekologickú prirážku u maloobchodných cien energií.
Tepelné čerpadlá budeme v Nemecku vídať ešte častejšie
Na západ od našich hraníc sa teda blýska na lepšie časy tepelným čerpadlám, zdrojmi energie, ktorý už dnes nájdete v cca každej štvrtej nehnuteľnosti a sú veľmi obľúbené pre svoju spoľahlivosť a stabilné dodávky energie v priebehu celého roka. Tepelné čerpadlá by sme mali vídať viac ako pri rezidenčných budovách, ako aj u nerezidenčných objektov, ako sú napr. Nákupné centrá, administratívne budovy, rekreačné objekty. Ďalej, možno očakávať, že tepelné čerpadlá sa budú väčšou mierou podieľať aj na objeme tepla dodávaného diaľkovo. Príklad si Nemci v tomto smere berú zo Švajčiarov, ktoré majú s diaľkovým dodávaním energie vyrobenej geotermálnymi čerpadlami veľmi dobré skúsenosti.
U nerezidenčných budov sa v Nemecku stáva štandardom, že opätovne využívajú svoje odpadové teplo alebo získavajú energiu z jedného a viacerých obnoviteľných zdrojov. Príkladom môžu byť napríklad pobočky tretej generácie obchodného reťazca Lidl, ktoré si energiu vyrába zo solárnych panelov umiestnených na streche a z odpadového tepla kompresorov chladiacich boxov. Veľké administratívne objekty sa potom snažia využívať odpadové teplo (napr. zo svojich serverov) a vodu.
Energia z obnoviteľných zdrojov sa oplatí
Ak teda aktuálne hľadáte nový zdroj tepla pre Vašu nehnuteľnosť, určite neprehliadajte možnosti výroby energií z obnoviteľných zdrojov, napr. už spomínaných tepelných čerpadiel, skúsenosti z Nemecka a Rakúska ukazujú, že obnoviteľné zdroje energie sa oplatia aj v prípade malých rezidenčných budov.