Starších nezrekonštruovaných nehnuteľností je na Slovensku stále veľa a čo je na tom najhoršie, niektoré rodiny musia v týchto priestoroch existovať, pretože nemajú peniaze na rekonštrukciu. Ak vlastníte starší byt, ktorý by už potreboval menšie rekonštrukcie a máte dostatok finančných prostriedkov na rekonštrukciu, ale aj na bežnú existenciu, poradíme si, na čo si dávať pozor.
Nevyberajte hneď prvú stavebnú firmu
Ak si nechcete rekonštrukciu bytu realizovať sami a chcete si vybrať stavebnú firmu, rozhodne si nevyberajte hneď prvú firmu vo vašom okolí. Spravte si prieskum, popýtajte sa známych. Jednoducho neunáhlite výber stavebnej firmy. Ak sa rekonštrukcia nepodarí, potom vám už nikto nevráti peniaze, ktoré ste do tejto rekonštrukcie vložili.
Majte dostatočnú finančnú rezervu
Akákoľvek rekonštrukcia bytu sa môže kedykoľvek predražiť. Je preto dôležité, aby ste mali nachystanú dostatočnú finančnú rezervu ešte predtým, ako sa do nej pustíte. Ak si požičiavate peniaze z banky, o to viac by ste si mali dávať pozor, aby ste si nevybielili účet a zostali vám peniaze na rekonštrukciu bytu, či na bežné výdavky.
Zabezpečte si náhradné ubytovanie
Ak plánujete výraznejšiu rekonštrukciu vášho domova, myslite na to, že si musíte zabezpečiť náhradné bývanie. Prichýliť vás môžu najmä rodičia, ale ak to inak nepôjde, dohodnite sa s inými blízkymi. Rozhodne nežite v prachu na stavenisku, ktorým sa dočasne stane váš domov.
Skúsme si to teda na záver zhrnúť. Na čo by ste si mali dávať pozor skôr, ako sa pustíte do rekonštrukcie?
1. Nachystajte si dostatok financií a rátajte s navýšením rozpočtu.
2. Ak sa inak nebude dať, zožeňte si na nejaký čas náhradné bývanie u svojich príbuzných.
3. Nevyberajte pochybné stavebné firmy a vyberte si overenú stavebnú firmu.
4. Odporúčame vám upozorniť domovníka a ostatných nájomníkov, že plánujete výraznejšiu rekonštrukciu. Vyhnete sa tak zbytočným problémom, ktoré by ste určite mali, keby ste nikoho vopred neupozornili na prítomnosť stavebnej firmy a jej robotníkov.