Plastická chirurgia sa stala bežnou súčasťou moderného života spoločnosti. Nie je realitou len pre celebrity, už aj naši priatelia či rodinní príslušníci majú s plastickou chirurgiou skúsenosti. My sme pre vás pripravili niekoľko zaujímavých faktov z histórie a súčasnosti plastickej chirurgie.
Pôvod
Aj vám sa zdá prívlastok „plastický“ či „plastická“ trochu zvláštny pre pomenovanie lekárskeho vyšetrenia? Pôvod slova všetko ozrejmí. Termín plastický pochádza z gréckeho slova „plastikos“, ktoré označuje proces tvarovania a formovania. A to je presne to, čomu sa venujú kozmetickí chirurgovia – vytvárajú nové formy tiel, akoby sochári pracovali s hlinou či kameňom pri vytváraní majstrovských diel.
Rozmach I. svetovej vojne
Prvá svetová vojna zohrala obrovskú úlohu pri vývoji techník a inovácií v oblasti plastickej chirurgie. Aj keď zákopy do veľkej miery vojakov chránili, tí predsa len riskovali doslova svoj krk. Výnimkou neboli ani bezprecedentné zranenia ako roztrhané čeľuste či nosy. Lekári museli byť inovatívni, aby sa dokázali so zraneniami tohto druhu vysporiadať. Absolútne TOP plastickými lekármi, ktorých poznala plastická chirurgia vo svojich začiatkoch, boli doktori Hippolyte Morestin, Vilray Blair, Varaztad Kazanjian či john Davis – prvý profesor plastickej chirurgie v USA.
Zranenia rekonštruovali už v starom Ríme
Plastická chirurgia na „rekonštrukčné“ účely zranených vojakov však slúžila už v starovekom Ríme. Išlo však v zásade „len“ o kozmetické úpravy. Napríklad otroci, keď sa dostali na slobodu, dúfali v odstránenie viditeľných stôp-jaziev po bičovaní. Ženy zase „operačne“ riešili natiahnuté ušné lalôčiky v dôsledku nosenia ťažkých ušných šperkov.
Prvú augmentáciu prsníkov zrealizovali pred viac ako 120 rokmi
Prvá augmentácia prsníkov bola vykonaná v roku 1895 v Nemecku istej speváčke, ktorej poprsie bolo asymetrické. Symetriu sa podarilo dosiahnuť tak, že žene bola odstránená časť tkaniva z chrbta a transplantovaná do jej prsníka. Od tých čias však transplantačné techniky pokročili – dnes sa plastická operácia pŕs vykonáva použitím špeciálnych zdravotne nezávadných implantátov zo silikónu, ktorých tvar a veľkosť si môže pacientka zvoliť po konzultácii s lekárom. Operačný výkon trvá zhruba 2hodiny a návrat do pracovného života je možný po pár dňoch.
V Egypte „vypchávali“ múmie
V starovekom Egypte zvykli vykonávať chirurgické kozmetické zmeny nie ne živých ľuďoch, ale na mŕtvych telách. Chirurgicky zmenená bola napríklad múmia Ramsesa II., ktorému bola do nosa „implantovaná“ mala kostička a niekoľko semien za účelom zachovania jeho najvýznamnejších rysov aj pre posmrtný život. Múmia kráľovnej Nunjmet zase mala obväzmi zvýraznené líca a brucho.
História prvej liposukcie
Odstránenie tuku, liposukcia, patrí k dostupným a bežne vykonávaným operačným zákrokom plastickej chirurgie. Metóda modernej liposukcie bola vyvinutá vo Francúzsku v roku 1977 doktorom Yves-Gerardom Illouzom. Ten prvýkrát uskutočnil túto operáciu na žene, ktorá mala tukovú hrču na chrbte. Išlo o historický moment aj preto, že tuk bol odstránený bez akýchkoľvek jaziev.